Dziś jest: niedziela, 05-12-2021, Imieniny: Kryspiny, Norberta, Sabiny
Biuletyn Informacji Publicznej

Program zajęć świetlicowych Alternatywne metody spędzania wolnego czasu napisany przez Alicję Solską i Sylwię Węgielewską

Inspiracją do podjęcia nowych, aktywizujących działań był powrót do naszych lat dziecięcych. Dawne, spontaniczne zabawy miały wtedy inny charakter niż obecne i były ściśle związane ze zmianami zachodzącymi w przyrodzie.

Przybliżenie tego, co było dawniej jest dla nas powrotem do tego, co minęło. Jest też refleksją, czy w dzisiejszych czasach, dawne zabawy są atrakcyjne dla dziecka. Czy taka forma spędzenia wolnego czasu w grupie może konkurować na przykład z komputerem czy wizytami w dużych centrach handlowych.

Na co dzień praca z dziećmi wymaga szczególnego zaangażowania, bowiem oczekiwania dzieci i rodziców są różnorodne. Dlatego staramy się, by świetlica była nie tylko „przechowalnią”, ale miejscem kreatywnego spędzania czasu. Tym co łączy nasze wspólne marzenia o dobrej zabawie jest połączenie zajęć świetlicowych z noclegiem poza domem.

Tak wiec, przy całym pospiechu dnia codziennego, nasza propozycja wzbogaca doświadczenia indywidualne i grupowe oraz daje możliwości alternatywnego spędzenia wolnego czasu. Dziecko doświadcza samodzielności, gdyż zajęcia przedłużone są o nocleg w szkole. Jak się okazuje, jest to szansą dla dzieci jak i dla rodziców. Nie dla wszystkich jest to łatwe. Dla nas jest to kredyt zaufania od rodziców, którzy powierzają swoje dzieci na całą noc.

Głównym celem tego przedsięwzięcia jest doskonalenie kompetencji komunikacyjnych i społecznych w zakresie współdziałania i współpracy oraz kształtowanie samodzielności. Podczas zajęć dzieci osiągają głównie umiejętności praktyczne poznając siebie i swoje uczucia. Rozwijają swoją wiedzę o świecie, poznają zmiany zachodzące w przyrodzie oraz tradycje ludowe.

Życie ma kolor naszej wyobraźni, jako autorki tego programu, zachęcamy dzieci do wspólnego poznawania i malowania świata.