- Strona główna
- Dokumenty do pobrania dla rodziców
-
Pandemia
- Procedury - styczeń 2021
- Procedury - wrzesień 2020
- informacje MEN dla rodziców i nauczycieli
- zajęcia świetlicowe
- Konsultacje
- Rewalidacje
- Informacje dla pracowników szkoły
- Procedury zachowania bezpieczeństwa
- Egzamin ósmoklasisty
- Vulcan szkolenie
- Biblioteka
- Dojazd do szkoły
- Wytyczne MEiN, MZ i GIS dla klas I-III szkół podstawowych
- Nadanie imienia szkole
- O szkole
- Pracownicy szkoły
- e-dziennik
-
Samorząd uczniowski
-
Rok szkolny 2013/2014
- Wielkanoc na wesoło
- Spotkanie integracyjne Samorządu Uczniowskiego
- Dzień Misyjny
- Dzień Chłopaka inaczej
- Gra terenowa "Różnica pokoleń = Suma doświadczeń"
- Jak w Piekielnej Kuchni
- Dzień Matki - Marsz dla Rodziny
- Super, mniam, pycha
- Dzień kabaretów
- Kolejna odsłona projektu "Nie ma dziecka bez rodziny"
- Warszaty Jaja Wielkanocne
- Futbal Flagowy
- Szkolny Konkurs Poezji Religijnej
- Dzień Świętości Życia
- Wyjazd na lodowisko członków Samorządu Uczniowskiego
- Święta pukają do drzwi
- Mikołajki szkolne
- Dyskoteka Andrzejkowa
- Spotkanie robocze Samorządu Szkolnego
- Dzień Pozytywnego Emotikona
- Podziękowania od Pary Prezydenckiej
- Rok szkolny 2016/2017
- Rok szkolny 2017/2018
- Rok Szkolny 2018/2019
- Rok szkolny 2019/2020
-
Rok szkolny 2013/2014
- Rada Rodziców
- Organizacja pracy szkoły
- Po szkole
- Zajęcia pozalekcyjne
- Stołówka
- Biblioteka
- Świetlica
- Sport w szkole
- Sukcesy szkolne
- Olimpiady i konkursy
- Projekt: Szkoła Młodych Patriotów
-
Projekt: Nie ma dziecka bez rodziny
- Informacje o projekcie
- Harmonogram projektu
- Dzień Świętości Życia
- Szkolny Konkurs Poezji Religijnej
- Futbal Flagowy
- Kolejna odsłona projektu "Nie ma dziecka bez rodziny"
- Warszaty Jaja Wielkanocne
- Pamiętamy o starszych i samotnych
- Dzień Matki - Marsz dla Rodziny
- Gra terenowa "Różnica pokoleń = Suma doświadczeń"
- Projekty unijne
- Innowacje
- Galeria: zdjęcia i filmy
- Kontakt
- SIS
- Logowanie
- Z kart kalendarza
- Rekrutacja 2020/2021
- Pomoc psychologiczo-pedagogiczna
- Oferta edukacyjna
- Oferta ubezpieczeń NNW dla dzieci
Barwy wolontariatu
wolont.jpeg
„Promyki Dobra” czyli wolontariat w Zespole Szkół w Czarnowąsach
uhonorowany I nagrodą w konkursie „Barwy wolontariatu”.
Przed dziesięcioma laty uczniowie Zespołu Szkół w Czarnowąsach wyszli z inicjatywą zaangażowania się w pomoc drugiemu człowiekowi. Postawiony sobie cel zaczęli realizować początkowo w położonym nieopodal szkoły Domu Pomocy Społecznej. Ich zaangażowanie szybko przekształciło się w wolontariat stały na rzecz pensjonariuszy DPS-u. Od kilku lat nasza młodzież systematycznie odwiedza niepełnosprawne umysłowo i fizycznie dziewczęta spędzając z nimi czas wolny, rozmawiając, bawiąc się, spacerując, tańcząc. One zaś z wielkim utęsknieniem oczekują na te cotygodniowe wizyty. Gimnazjaliści oraz dzieci ze starszych klas szkoły podstawowej pomagają również przy organizacji imprez okolicznościowych takich jak : Andrzejki, Mikołajki, Bal karnawałowy, Powitanie Lata, Olimpiada dla Niepełnosprawnych.
Pomoc wolontariuszy nie ogranicza się wyłącznie do czynienia dobra na rzecz pensjonariuszy DPS-u. Wśród pomagających są osoby z różnymi talentami. Po rozpoznaniu zainteresowań swoich podopiecznych nauczyciel kieruje chętnych do wolontariatu na rzecz świetlicy szkolnej (pomoc przy odrabianiu zadań domowych), przedszkola (zabawy, prace plastyczne z najmłodszymi) lub też do organizacji akcji charytatywnych. Do tej pory wspieraliśmy co roku akcję „Góra Grosza”, której celem jest uzbieranie jak największej kwoty dla dzieci z domów dziecka. Bardzo przejął nas los niepełnosprawnego ruchowo dwuletniego Bartka, dotkniętego ponadto Zespołem Downa. Dlatego włączyliśmy się w zbiórkę nakrętek, stwarzając chłopcu szansę na nowe protezy. W tę inicjatywę udało nam się zaangażować nie tylko uczniów, ale także rodziców i firmy z naszej miejscowości. Zbiórka nakrętek nie ograniczyła się do jednej akcji lecz nadal jest kontynuowana by wspomóc inne potrzebujące dzieci . Nasi uczniowie zbierali również pieniądze na leczenie chorego na białaczkę kolegi. Wielokrotnie pomagaliśmy grupie ”Iskierka Nadziei” z Dobrzenia Wielkiego przy organizacji koncertów charytatywnych, z których dochód był przeznaczony na Domowe Hospicjum dla Dzieci w Opolu, rehabilitację niepełnosprawnej dziewczynki oraz zakup wózka inwalidzkiego.
Działalność szkolnego koła wolontariatu „Promyki Dobra” nie ogranicza się tylko do pozyskiwania funduszy. Wiedząc jak ważna jest promocja zdrowia i wczesne wykrywanie chorób, braliśmy aktywny udział w akcjach Biała Sobota organizowanych przez przychodnię Megavita w Czarnowąsach. Dzięki temu młodzież i dorośli mieszkańcy Czarnowąs mieli szansę skorzystania z różnorodnych badań profilaktycznych. Nasze uczennice kilkakrotnie występowały jako tancerki na koncertach charytatywnych pod auspicjami Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy. Młodzież Zespołu Szkół w Czarnowąsach aktywnie działa na rzecz społeczności lokalnej. Należy do koła Caritas, w ramach którego przygotowuje i rozdaje paczki z okazji świąt i odwiedza osoby starsze i samotne. Wolontariusze naszej szkoły uczestniczyli w projekcie unijnym Młody Obywatel, którego zadaniem było rozpropagowanie czytelnictwa wśród dzieci i młodzieży oraz zaproszenie do czytania bajek w świetlicy szkolnej przez osoby publiczne (wójt, dyrektor szkoły, nauczyciele, pielęgniarka). W okresie przedświątecznym zorganizowaliśmy zbiórkę żywności dla najbardziej potrzebujących z naszej miejscowości. Nie pozostaliśmy obojętni na prośbę pracowników medycznych organizując zbiórkę maskotek do karetek pogotowia. Inicjatywa ta była realizowana w ramach projektu „Miś przyjazny dziecku w karetce pogotowia”.
Nasza młodzież bardzo chętnie angażuje się we wszystkie działania pomocowe. Sami uczniowie występują z propozycjami różnorodnych akcji wspierających drugiego człowieka. Pomysłów szukają w Internecie, wśród rówieśników lub pracowników instytucji charytatywnych. W podejmowanych przedsięwzięciach wolontariusze są niezwykle skuteczni, gdyż umieją dla swych inicjatyw pozyskać sprzymierzeńców i partnerów, wyznając zasadę że „razem łatwiej”.
O każdej porze „Promyki Dobra” lśnią mocnym blaskiem na czarnowąskim niebie.
Działalność wolontariuszy została doceniona przez członków kapituły konkursu „Barwy wolontariatu”. Nasze szkolne koło uhonorowano w tym konkursie zaszczytnym I miejscem. Uroczysta gala i wręczenie nagród odbyło się w sobotę 7 grudnia w auli Szkoły Muzycznej w Opolu. Na galę została zaproszona młodzież wraz z nauczycielem i dyrektorem szkoły. Główną nagrodę odebraliśmy z rąk opolskiej posłanki Pani Janiny Okrągły. Pod naszym adresem skierowano bardzo wiele gratulacji i słów uznania za tak wszechstronną działalność na rzecz drugiego człowieka. Członkowie kapituły podkreślali fakt, iż jest to inicjatywa trwająca niezmiennie od 10 lat, czyli angażują się w nią kolejne roczniki uczniów. Wolontariusze opowiadali o swej pracy podkreślając, iż szczere pomaganie przynosi im radość i ubogaca ich duchowo. Były wywiady dla Radia Opole i Telewizji Regionalnej. Każdy chciał podzielić się refleksją o tym co dla niego najważniejsze, a co można by zawrzeć w zdaniu iż – „Więcej radości przysparza nam dawanie niż branie”. Kiedy Mały Książę chodził po świecie twierdził, że „Dobrze widzi się tylko sercem, najważniejsze jest niewidoczne dla oczu”. Wolontariusze z naszej szkoły umieją patrzeć sercem, a pomaganie jest dla nich sposobem na życie. Cieszymy się z nagrody jaką jest nowoczesna drukarka, lecz służymy innym dlatego, by ich świat uczynić łatwiejszym i bardziej przyjaznym, a nagrody i wyróżnienia, choć miłe, są jednak sprawą drugorzędną. Tak skuteczna działalność nie byłaby możliwa, gdyby nie ogromne zaangażowanie pani Iwony Lekner, której serdecznie dziękujemy i gratulujemy. Są to gratulacje tym większe, że podobny sukces był naszym udziałem także w ubiegłym roku, kiedy to uczennica gimnazjum (obecnie już absolwentka – Ola Bieńkowska) została wybrana najlepszą wolontariuszką w Polsce, wygrywając konkurs „Ośmiu Wspaniałych”. Teraz udowodniliśmy, że „wspaniałych” mamy ponad trzydzieścioro. „Takie będą Rzeczpospolite jakie młodzieży chowanie” myślę, że patrząc na naszą młodzież o los Rzeczpospolitej możemy być spokojni.
Ewa Drop – dyrektor Zespołu Szkół w Czarnowąsach
Modyfikował: Krzysztof Stachowski   Data modyfikacji: 12-12-2013 12:23