Dziś jest: wtorek, 18-01-2022, Imieniny: Beatrycze, Małgorzaty, Piotra
Biuletyn Informacji Publicznej

Barwy wolontariatu

wolont.jpeg

 

„Promyki Dobra” czyli wolontariat w Zespole Szkół w Czarnowąsach

uhonorowany I nagrodą w konkursie „Barwy wolontariatu”.

 

 

Przed dziesięcioma laty uczniowie Zespołu Szkół w Czarnowąsach wyszli  z inicjatywą zaangażowania się w pomoc drugiemu człowiekowi. Postawiony sobie cel  zaczęli realizować początkowo w położonym nieopodal szkoły Domu Pomocy Społecznej. Ich zaangażowanie szybko przekształciło się w wolontariat stały na rzecz pensjonariuszy DPS-u. Od kilku lat nasza młodzież systematycznie odwiedza niepełnosprawne umysłowo i fizycznie dziewczęta spędzając z nimi czas wolny, rozmawiając, bawiąc się, spacerując, tańcząc.  One zaś z wielkim utęsknieniem oczekują na te cotygodniowe wizyty. Gimnazjaliści oraz dzieci ze starszych klas szkoły podstawowej  pomagają również przy organizacji imprez okolicznościowych takich jak : Andrzejki, Mikołajki, Bal karnawałowy, Powitanie Lata, Olimpiada dla Niepełnosprawnych.

Pomoc wolontariuszy nie ogranicza się wyłącznie do czynienia dobra na rzecz pensjonariuszy DPS-u. Wśród pomagających są osoby z różnymi talentami. Po rozpoznaniu zainteresowań swoich podopiecznych nauczyciel kieruje chętnych do wolontariatu na rzecz świetlicy szkolnej (pomoc przy odrabianiu zadań domowych), przedszkola (zabawy, prace plastyczne z najmłodszymi) lub też do organizacji akcji charytatywnych. Do tej pory wspieraliśmy co roku akcję „Góra Grosza”, której celem jest uzbieranie jak największej kwoty dla dzieci z domów dziecka.  Bardzo przejął nas los niepełnosprawnego ruchowo dwuletniego Bartka, dotkniętego ponadto Zespołem Downa. Dlatego włączyliśmy się  w zbiórkę nakrętek, stwarzając chłopcu szansę na nowe protezy. W tę inicjatywę udało nam się zaangażować nie tylko uczniów, ale także rodziców i firmy z naszej miejscowości. Zbiórka nakrętek nie ograniczyła się do jednej akcji lecz nadal jest kontynuowana by wspomóc inne potrzebujące dzieci . Nasi uczniowie zbierali również pieniądze na leczenie chorego na białaczkę kolegi. Wielokrotnie pomagaliśmy grupie ”Iskierka Nadziei” z Dobrzenia Wielkiego przy organizacji koncertów charytatywnych, z których dochód był przeznaczony na Domowe Hospicjum dla Dzieci w Opolu, rehabilitację niepełnosprawnej dziewczynki oraz zakup wózka inwalidzkiego.

Działalność szkolnego koła wolontariatu „Promyki Dobra” nie ogranicza się tylko do pozyskiwania funduszy. Wiedząc jak ważna jest  promocja zdrowia i wczesne wykrywanie chorób, braliśmy aktywny udział w akcjach Biała Sobota organizowanych przez przychodnię Megavita w Czarnowąsach. Dzięki temu młodzież i dorośli mieszkańcy Czarnowąs mieli szansę skorzystania z różnorodnych badań profilaktycznych.  Nasze uczennice kilkakrotnie występowały jako tancerki na koncertach charytatywnych pod auspicjami Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy. Młodzież Zespołu Szkół w Czarnowąsach aktywnie działa na rzecz społeczności lokalnej. Należy do koła Caritas, w ramach którego przygotowuje i rozdaje paczki z okazji świąt i odwiedza osoby starsze i samotne. Wolontariusze naszej szkoły uczestniczyli w projekcie unijnym  Młody Obywatel, którego zadaniem było rozpropagowanie czytelnictwa wśród dzieci i młodzieży oraz zaproszenie do czytania bajek w świetlicy szkolnej przez osoby publiczne (wójt, dyrektor szkoły, nauczyciele, pielęgniarka). W okresie przedświątecznym zorganizowaliśmy zbiórkę żywności dla najbardziej potrzebujących z naszej miejscowości. Nie pozostaliśmy obojętni na prośbę pracowników medycznych organizując zbiórkę maskotek do karetek pogotowia. Inicjatywa ta była realizowana w ramach projektu „Miś przyjazny dziecku w karetce pogotowia”.

Nasza młodzież bardzo chętnie angażuje się we wszystkie działania pomocowe. Sami uczniowie występują z propozycjami różnorodnych akcji wspierających drugiego człowieka. Pomysłów szukają w Internecie, wśród rówieśników lub pracowników instytucji charytatywnych. W podejmowanych przedsięwzięciach wolontariusze są niezwykle skuteczni, gdyż umieją dla swych inicjatyw pozyskać sprzymierzeńców i partnerów, wyznając zasadę że „razem łatwiej”.

O każdej porze „Promyki Dobra” lśnią mocnym blaskiem na czarnowąskim niebie.

Działalność wolontariuszy została doceniona przez członków kapituły konkursu „Barwy wolontariatu”. Nasze szkolne koło uhonorowano w tym konkursie zaszczytnym I miejscem. Uroczysta gala i wręczenie nagród odbyło się w sobotę 7 grudnia w auli Szkoły Muzycznej w Opolu. Na galę została zaproszona młodzież wraz z nauczycielem i dyrektorem szkoły. Główną nagrodę odebraliśmy z rąk opolskiej posłanki Pani Janiny Okrągły. Pod naszym adresem skierowano bardzo wiele gratulacji i słów uznania za tak wszechstronną działalność na rzecz drugiego człowieka. Członkowie kapituły podkreślali fakt, iż jest to inicjatywa trwająca niezmiennie od 10 lat, czyli angażują się w nią kolejne roczniki uczniów. Wolontariusze opowiadali o swej pracy podkreślając, iż szczere pomaganie przynosi im radość i ubogaca ich duchowo. Były wywiady dla Radia Opole i Telewizji Regionalnej. Każdy chciał podzielić się refleksją o tym co dla niego najważniejsze, a co można by zawrzeć w zdaniu iż – „Więcej radości przysparza nam dawanie niż branie”. Kiedy Mały Książę chodził po świecie twierdził, że „Dobrze widzi się tylko sercem, najważniejsze jest niewidoczne dla oczu”. Wolontariusze z naszej szkoły umieją patrzeć sercem, a pomaganie jest dla nich  sposobem na życie. Cieszymy się z nagrody jaką jest nowoczesna drukarka, lecz służymy innym dlatego, by ich świat uczynić łatwiejszym i bardziej przyjaznym, a nagrody i wyróżnienia, choć miłe, są jednak sprawą drugorzędną. Tak skuteczna działalność nie byłaby możliwa, gdyby nie ogromne zaangażowanie pani Iwony Lekner, której serdecznie dziękujemy i gratulujemy. Są to gratulacje tym większe, że podobny sukces był naszym udziałem także w ubiegłym roku, kiedy to uczennica gimnazjum (obecnie już absolwentka – Ola Bieńkowska) została wybrana najlepszą wolontariuszką w Polsce, wygrywając konkurs „Ośmiu Wspaniałych”. Teraz udowodniliśmy, że „wspaniałych” mamy ponad trzydzieścioro. „Takie będą Rzeczpospolite jakie młodzieży chowanie” myślę, że patrząc na naszą młodzież o los Rzeczpospolitej możemy być spokojni.

 

                                   Ewa Drop – dyrektor Zespołu Szkół w Czarnowąsach

                       DSC_1605.jpeg