Dziś jest: niedziela, 20-10-2019, Imieniny: Ireny, Kleopatry, Witalisa

Porozmawiajmy o historii Polski inaczej

Obchodzone niedawno Narodowe Święto Niepodległości było doskonałą okazją  do zorganizowania kreatywnych i niepowtarzalnych obchodów z okazji 95. rocznicy odzyskania niepodległości.

Z inicjatywy Samorządu Uczniowskiego w naszej szkole dnia 8 listopada odbył się konkurs historyczny. Organizatorki, panie Agnieszka Wieczorek oraz Aneta Czajka założyły, iż konkurs zostanie przeprowadzony metodą dramy, podczas której zadaniem uczestników będzie wcielenie się w postać historyczną, wybitnego Polaka, bohatera tamtych doniosłych wydarzeń- Józefa Piłsudskiego.

Zasadniczym celem tej inicjatywy było zaproponowanie nowoczesnego sposobu mówienia o przeszłości, innego spojrzenia na wyróżnione daty na kartach naszej, polskiej historii.  Ta, inna metoda pielęgnowania patriotyzmu wymagała dużego zaangażowania ze strony dzieci     i młodzieży- uczestników konkursu. Uczniowie musieli się wykazać wiedzą na temat życia        i dokonań Marszałka. Ponadto ocenie podlegała również stosowna charakteryzacja na wskazaną postać.

Wysiłki uczestników oceniała komisja konkursowa, w składzie: pani Ewa Drop, pani Irena Machaczek oraz pani Beata Motyka. Poziom zaangażowania uczestników konkursu zaskoczył i zadziwił jury. Po długich naradach wyłoniono zwycięzców: w szkole podstawowej- Julia Żak
 ( VI b ), w gimnazjum- Dominik Chyłka ( II a ).

Nad przebiegiem świątecznej lekcji patriotyzmu czuwali prowadzący imprezę. W tych rolach wystąpili członkowie Samorządu Uczniowskiego Agnieszka Zowada i Kuba Starosta. Oprawą techniczną i multimedialną kierowali: Kamil Mazurek, Patryk Greupner oraz Dominik Steckert.

Gromkie brawa publiczności na zakończenie były potwierdzeniem tego, iż warto poszukiwać nowych sposobów rozmawiania o historii Polski.

Agnieszka Wieczorek