Dziś jest: wtorek, 11-12-2018, Imieniny: Biny, Damazego, Waldemara

Jubileusz 10-lecia Stowarzyszenia Szkół Innowacyjnych Regionu Opolskiego

Dnia 6 czerwca 2014 roku w Szkole Podstawowej nr 14 w Opolu odbyła się konferencja naukowa z okazji 10 rocznicy powstania Stowarzyszenia Szkół Innowacyjnych Regionu Opolskiego.  Stowarzyszenie skupia w swoich szeregach 45 szkół różnego szczebla- podstawowych, gimnazjalnych i ponad gimnazjalnych,  a najważniejszym  jego celem jest wymiana doświadczeń edukacyjnych pomiędzy dyrektorami, nauczycielami i uczniami. Przynależność do tak prestiżowego grona jest  wyróżnieniem i wymaga zaprezentowania na szerokim  forum  innowacyjnej działalności szkoły.  W gminie Dobrzeń Wielki stało się to dotychczas udziałem czterech  placówek: Zespołu Szkół w Czarnowąsach, Zespołu  Szkół w Dobrzeniu Wielkim, Zespołu  Szkół w Chróścicach i Szkoły  Podstawowej  z Oddziałami Sportowymi w Dobrzeniu Wielkim. Na przestrzeni ostatnich lat mieliśmy  okazję  kilkakrotnie organizować wspólne spotkania. Pod auspicjami stowarzyszenia odbyły się  dotychczas cztery seminaria w Zespole Szkół w Czarnowąsach i cztery  w Zespole Szkół w Dobrzeniu Wielkim oraz po dwa w Szkole Podstawowej w Dobrzeniu Wielkim i w Zespole Szkół w Chróścicach. Za każdym razem uczestniczyli w nich dyrektorzy i nauczyciele,  i stały się one okazją do zaprezentowania sukcesów uczniów oraz  podzielenia się ciekawymi pomysłami na   szkolną rzeczywistość. Spotkania w naszej szkole dotyczyły ciekawych zajęć artystycznych oraz wymiany doświadczeń w zakresie pozyskiwania funduszy zewnętrznych i współpracy z rodzicami. Dyrektorzy i nauczyciele mieli okazję nauczyć się tańców w kręgu i poznać nowe techniki plastyczne takie jak : decoupage, quelling czy filcowanie. Goście podziwiali też występy teatralne naszych uczniów oraz ich talenty wokalne. Tak owocna współpraca możliwa jest dzięki temu, że wszyscy w stowarzyszeniu jesteśmy przyjaciółmi, którzy się  wzajemnie wspierają, darzą życzliwością i sympatią oraz  działają  razem dla wspólnego dobra. Udowodniliśmy to wielokrotnie w różnych sytuacjach między innymi w czasie powodzi i ewaluacji,  a ostatnio podczas jubileuszowej konferencji, uświetnionej wydaniem okolicznościowej publikacji. Na konferencji oprócz grona dyrektorów obecni byli również  znamienici goście: Pani Halina  Bilik-  Opolski Kurator Oświaty, Pan Rafał Rippel sprawujący urząd Wicekuratora oraz Wojewoda  Opolski Pan Ryszard Wilczyński i Wicemarszałek Województwa Opolskiego- Pani Barbara Kamińska. Honory gospodarza spotkania pełniła założycielka stowarzyszenia i jednocześnie jego Prezes - Pani Irena Koszyk,  Konferencja składała się z części wykładowej, warsztatowej i wspomnieniowej natomiast z okazji naszego okrągłego jubileuszu  powstał film obrazujący zrealizowane wspólnie projekty, pomysły i przedsięwzięcia. Ma on formę wierszowanego kronikarskiego zapisu zdarzeń,  wzbogaconego piosenkami, zdjęciami  i muzyką instrumentalną. Autorką filmu jest Ewa Drop- dyrektor Zespołu Szkół w Czarnowąsach, a rozpoczyna się on  od inwokacji nawiązującej do różnorodności śląskiej ziemi i do istoty powołania stowarzyszenia Chcąc  podzielić się radością minionych 10 lat zapraszamy na koncert, który stanowi drugą część obchodów jubileuszu. Koncert odbędzie się 26 czerwca 2014 roku o  godzinie 19.00 w Filharmonii Opolskiej. Na scenie wystąpią utalentowani artyści ze  szkół zrzeszonych w Stowarzyszeniu Szkół Innowacyjnych Regionu Opolskiego, niech więc tekst inwokacji będzie zachętą do udziału w tym wydarzeniu.

INWOKACJA

Najmilsza śląska ziemio skąd w tobie ta siła,

żeś wielu nas tak różnych w jedno połączyła.

Tych co tu z urodzenia i tych co z wyboru

serca dziś szczególnego nabrały koloru.

Niebiesko żółte barwy myśli nawet mają,

gdy ku małej ojczyźnie z dumą podążają

Wkład własny, czyli to co mamy najlepszego

wnieśli wszyscy  mieszkańcy do regionu tego.

Pracowici Ślązacy porządkiem się szczycą,

słynni są z tego w kraju oraz za granicą.

W Brzegu miło posłuchać śpiewnej wschodniej mowy

tam na gości jest zawsze każdy dom gotowy.

W pobliżu Namysłowa napotkasz górali

co  odwagą się wiele razy wykazali

oraz dbałością wielką o polską tradycję

ocaloną w piosence, tańcu i muzyce.

W stolicy  województwa w gminach i  powiatach

każdy ziomka odnajdzie albo nawet brata.

Pod komin elektrowni ciągle przybywają,

prądem i twórczą pasją świat ubogacają

Opolszczyzna dowodem, że zgoda buduje

w zgodzie się wspólne cele w mig realizuje.

Obrona województwa czy też wielka woda

każdy z pomocą spieszył, chętnie rękę podał.

Opolskie chociaż małe wyróżnia się w kraju

tym, że jego mieszkańcy chętnie się zrzeszają

związki przeróżne tworząc i stowarzyszenia,

które prowadzą prosto do marzeń spełnienia.

A my  szczególnym na to jesteśmy dowodem -

sukces wspólnego trwania stanowi nagrodę.

Ewa Drop Dyrektor Zespołu Szkół w Czarnowąsach