Dziś jest: sobota, 14-12-2019, Imieniny: Alfreda, Izydora, Zoriny

Europejski Dzień Języków

Europejski Dzień Języków 26.09.2014

W czwartek 26 września obchodziliśmy w naszej szkole Europejski Dzień Języków, który został ustanowiony przez Radę Europy w 2001 roku i jest świętowany we wszystkich krajach europejskich. Głównym założeniem tego święta jest promowanie bogactwa kulturowego Europy oraz motywowanie do nauki języków obcych niezależnie od wieku. Uczniowie gimnazjum bardzo aktywnie zaangażowali się w obchody tego dnia. Na pierwszym piętrze znajdowała się wystawa plakatów związanych z nauką języków, przysłowia w języku obcym, hasła promujące wielojęzyczność, plakaty przedstawiające różne kraje europejskie. Osobną atrakcją była też plansza z własnoręcznymi opiniami na temat: Dlaczego warto uczyć się języków?

Głównym punktem tego dnia był konkurs, w którym brały udział wszystkie klasy gimnazjalne. Każda klasa wylosowała wcześniej jeden kraj europejski i miała za zadanie przygotować się do różnych konkurencji. Kulminacja nastąpiła w czwartek na trzeciej i czwartej lekcji, na małej sali gimnastycznej. Stawili się wszyscy, sześć „krajów europejskich”: Austria, Szwecja, Belgia, Czechy, Irlandia, Portugalia. W otoczeniu przystrojonym kolorowymi napisami i flagami „kraje” zajęły swoje miejsca, a reprezentanci przebrani w stroje charakterystyczne danego państwa zasiedli na scenie przy długim stole, na którym kusiły poprzednio przygotowane potrawy. Zabawa się rozpoczęła. Zrobiło się bardzo międzynarodowo, na sali rozbrzmiewały różne języki. I tak, klasy startowały w kategoriach: plakat przedstawiający atrakcje turystyczne/ tradycyjna potrawa/ strój charakterystyczny dla danego kraju/ pokaz muzyczny (pełna dowolność)/ prezentacja multimedialna o znanych postaciach wylosowanego kraju oraz quiz z przymrużeniem oka z wiedzy o językach europejskich. Uczniowie byli bardzo aktywni i kreatywni, równie żywiołowo dopingowali „swoje kraje”, jak i pozostałe. Zabawa była przednia, dużo śmiechu i pozytywnej energii, ale z niezłą dawką wiedzy. Sami uczniowie już po konkursie mówili, że impreza miała charakter integracyjny i była na luzie. Poszczególne „kraje” przygotowały  się fantastycznie! Furorę zrobił pokaz muzyczny: taniec irlandzki, belgijski, czeskie piosenki, Abba, Mozart oraz hymn Portugalii na sportowo. Największą popularnością cieszyła się prezentacja potraw, ze stołów zniknęło wszystko;) A jedna klasa przygotowała niespodziankę i każdego na sali poczęstowała słodką bułeczką! Świetne były też stroje: Mozart, Św. Patryk, Cristiano Ronaldo, Pippi Langstrumpf czy ludowy strój belgijski. Ciekawe były również prezentacje oraz plakaty. Quiz na zakończenie wywołał sporo zamieszania i śmiechu (np. przy pytaniu: Co w języku słowackim oznacza słowo „mizeria”? Surówka, bieda czy mizeriaJ).

Decyzją jury zwyciężyła klasa 3a – Irlandia! Nagrodą jest ufundowany przez Panią Dyrektor bilet do kina dla całej klasy. Gratulujemy!

Dziękujemy WSZYSTKIM za pomoc w przygotowaniach i za wspaniałą imprezę, bo to wszystko WASZA zasługa!

„Bądź aktywny – ucz się języków!”

Opracowały:

A.Nowarska, E.Przeździęk