Dziś jest: wtorek, 19-11-2019, Imieniny: Elżbiety, Faustyny, Pawła

Narodowe Święto Niepodległości

11 listopada to dzień radości, upamiętnia odzyskanie przez Polskę niepodległości po 123 latach zaborów.

W naszej szkole rocznicę tego wydarzenia uczciliśmy już 7 listopada podczas uroczystego apelu. Uczniowie klas -V a i V b pod opieką pani Ewy Przeździęk i pani Anety Pęcherz przypomnieli o historycznych zrywach niepodległościowych i ofiarach, które ponieśli Polacy na drodze do wolności, by w 1918 roku stać się państwem niepodległym. Pamiętając o tragicznych dziejach naszych przodków, świętowaliśmy z dumą, ale też z radością, bo upragniona wolność to powód przede wszystkim ku temu.

Pieśń Gaude Mater Polonia w zupełnie nowej aranżacji, którą wykonał szkolny chór pod kierunkiem  pani Aliny Dorosiewicz oraz piosenka wykonana przez Laurę Tomalę dopełniły treść przedstawienia, wprowadzając nastrój refleksji nad losami naszego kraju. Kolejny raz przypomnieliśmy, że na pewno Polska nie jest krajem pospolitym.

(…)Ziemio ojczysta, ziemio jasna,

nie będę powalonym drzewem.

Codziennie mocniej w ciebie wrastam

radością, smutkiem, dumą, gniewem.

Nie będę jak zerwana nić.

Odrzucam pusto brzmiące słowa.

Można nie kochać cię i żyć,

ale nie można owocować.

W. Szymborska „Gawęda o miłosci ziemi ojczystej”