Dziś jest: poniedziałek, 16-12-2019, Imieniny: Albiny, Sebastiana, Zdzisławy

„Pamiętajcie, że świat jest pełen niesprawiedliwości a nawet zła, którym winniście
z odwagą się przeciwstawiać. O sprawiedliwość, o wolność, o godność i jakość życia należy stale walczyć - mówił Jan Karski.”

Życiorys legendarnego kuriera Polskiego Państwa Podziemnego był tematem gier edukacyjnych, które odbyły się w naszej szkole w dniu 15 listopada 2014 roku. Tego typu środek dydaktyczny, poprzez zabawę, prowadził do utrwalenia wiadomości, rozwijania i podtrzymywania pamięci o Janie Karskim. W grach wykorzystano źródła historyczne, a merytoryczne zadania ułożyły panie historyczki Agnieszka Wieczorek i Aneta Czajka. Rozwiązanie dwóch zadań wymagało zastosowania umiejętności nabywanych na matematyce. Osobą odpowiedzialną za ich przygotowanie była pani Joanna Świercz.

W grze „Jan Karski – niedokończona misja” dla uczniów gimnazjum gracze - dwanaście par uczniów, poruszali się między czternastoma punktami rozłożonymi na terenie szkoły. Na każdym z nich uczestnicy konkursu mogli brać udział w aktywnościach i rozwiązywać zadania, tym samym zdobywając punkty gry. Gra wykorzystywała różnorodne formy kształcenia umiejętności między innymi: analizę źródeł pisanych, graficznych, ikonograficznych oraz multimedialnych, dopasowywania elementów myślenia przyczynowo – skutkowego, samodzielnej oceny wydarzeń, zdolności wnioskowania, jak i podejmowania samodzielnych decyzji.

Zadania na wyznaczonych punktach przeprowadzali, sprawdzali i oceniali uczniowie wcześniej wytypowani do obsługi gry przez panie organizatorki.

W konkursie zwyciężyły następujące pary, zajmując kolejno miejsca:

1. Sylwia Boguszewska i Michał Czernia
  2. Wiktoria Jankowska i Michał Wystub
  3. Patrycja Wróbel i Aleksander Kalina

Dla uczniów klas szóstych szkoły podstawowej przygotowana została gra planszowa „Misje Jana Karskiego”. Zadaniem uczestników było przebycie drogi z Warszawy do Londynu poprzez okupowaną Europę, szlakiem Jana Karskiego, odpowiadając na pytania dotyczące życiorysu bohatera oraz układając puzzle z jego wizerunkiem. Jako pierwsza zadanie wykonała Zuzanna Żyła.

Zwycięzcom serdecznie gratulujemy a pozostałym uczestnikom dziękujemy za udział w grze.