Dziś jest: piątek, 21-01-2022, Imieniny: Agnieszki, Jarosława, Nory
Biuletyn Informacji Publicznej

Cykl spotkań z pielęgniarką szkolną - Pierwsza pomoc w złamaniach.

W świetlicy szkolnej ruszył cykl spotkań z pielęgniarką szkolną, panią Urszulą Nowainską, poruszający tematy związane ze zdrowiem, prawidłowym odżywianiem oraz pierwszą pomocą.

Pierwsze spotkanie odbyło się 5. 10. 2016 i dotyczyło udzielenia podstawowej pomocy w przypadku złamania kończyny górnej bądź dolnej.

Pani Urszula zwracała uwagę na to, że w  złamaniach najważniejszą czynnością jest unieruchomienie, uszkodzonej części ciała. Pod żadnym warunkiem nie można nią ruszać. Gdy jest to złamanie ręki najłatwiej jest podwiesić rękę na chuście, lub bandażu. W przypadku złamania nogi można położyć ją na deseczce i obwiązać bandażem. W celu zmniejszenia szybkości narastania obrzęku warto położyć ją ponad poziomem serca.

Pani pielęgniarka zaprezentowała dzieciom sposób unieruchomienia złamanej ręki chustą trójkątną, po czym dzieci same ćwiczyły na sobie wzajemnie.

Następnym punktem spotkania była prezentacja usztywnienia nóg w razie złamania.  Zostały przedstawione pokrótce etapy unieruchomienia kończyn dolnych. Pielęgniarka uświadamiała dzieci, iż w przypadku uszkodzenia kości udowej unieruchamiamy kończynę od biodra do kostki. W przypadku złamania kości goleni od powyżej kolana do pięty. Szynę obwiązujemy zwykłymi opaskami gazowymi lub elastycznymi.

Ostatnim punktem spotkania była demonstracja zrobienia „krzesełka/ stołeczka” z własnych rąk, aby pomóc poszkodowanemu przedostać się np. do lekarza, w razie urazu nóg.

Dzieci ze skupieniem słuchały prezentacji naszego gościa i z chęcią brały aktywny udział w tym spotkaniu.

 

                                                                                                                                                          Opracowała: Daria Libawska