Dziś jest: czwartek, 13-12-2018, Imieniny: Dalidy, Juliusza, Łucji

Zuzanna Kwiatek

Arek Skuratowicz

Samorząd Uczniowski Zespołu Szkół w Opolu

Samorząd to organizacja uczniów, która współpracuje z dorosłymi.

W samorządzie uczniowskim głównymi bohaterami są uczniowie.

Co może samorząd w naszej szkole?

Samorząd Uczniowski może przedstawić Radzie Pedagogicznej oraz Dyrektorowi wnioski i opinie we wszystkich sprawach szkoły.

Szczególnie tych, które dotyczą realizacji podstawowych praw uczniów, takich jak:

• prawo do zapoznania się z programem nauczania, z jego treścią, celem i stawianymi wymaganiami,
  •  prawo do jawnej i umotywowanej oceny postępów w nauce i zachowaniu,
  • prawo do organizacji życia szkolnego, umożliwiające zachowanie właściwych proporcji między wysiłkiem szkolnym a możliwością rozwijania i zaspakajania własnych zainteresowań,
  • prawo redagowania i wydawania gazety szkolnej,
  • prawo wyboru nauczyciela pełniącego rolę opiekuna Samorządu Uczniowskiego,
  •  prawo organizowania działalności kulturalnej, oświatowej, sportowej oraz rozrywkowej zgodnie z własnymi potrzebami i możliwościami szkoły, w porozumieniu z Dyrektorem.

Mówiąc krótko, samorząd jest organizacją, która ma za zadanie reprezentować interesy wszystkich uczniów przed Radą Pedagogiczną i Dyrekcją.

Jak działa samorząd w naszej szkole?

1. SU stoi na straży praw uczniów, dba o ich przestrzeganie.
  2. Na szczególną uwagę zasługuje działalność  SU związaną z realizacją oczekiwań społeczności szkolnej w dziedzinie kulturalnooświatowej i sportowej.

Dzień Edukacja Narodowej.

Z okazji Dnia Edukacji Narodowej samorząd w podziękowaniu przygotował dla wszystkich pracowników szkoły słodkie upominki.

Dzień chłopaka

Dzień chłopaka uczczono w naszej szkole życzeniami i muzycznymi wstawkami na przerwach. Ponadto zorganizowano dla chłopaków gry i zabawy, w który chętnie brali udział.

Dzień Niepodległości

Dzień Niepodległości kojarzy się z biało czerwonymikotylionami. Przyozdobiono więc nimi wszystkie drzwi w naszej szkole by oddać świąteczny nastrój.

Mikołajki

Uczniowie w tym dniu dopisali i w szkole zrobiło się czerwono od mikołajów, mikołajek i pomocników w czapkach.

•

Dzień zakochanych, w romantyczny nastrój wprowadzała grana na przerwach muzyka. Odtańczono również wspólniebelgijkę. W tym dniu wiele listów dostarczyła poczta Walentynowa.

Pierwszy dzień wiosny

W pierwszy dzień wiosny młodzież tradycyjnie spędza na wagarach. Jednak nie w naszej szkole. W tym dniu nie było czasu na wagary. W szkole odbył się turniej „postaw na wiedzę”, każda klasa chciała dopingować i pomagać swoim przedstawicielom. Można było pomagać przy wykorzystaniu kół ratunkowych, a stawką była cała góra słodyczy dla każdego.

Dlaczego warto jest działać w SU w naszej szkole?

Korzyści jest wiele:

• Uczymy się samorządności
  • Kształtujemy postawy
  • Doskonalimy umiejętności współpracy w grupie
  • Realizujemy ciekawe projekty
  • Smakujemy samodzielności i współdziałania
  • Uczymy się podejmowania współpracy z innymi podmiotami
  • Poszerzamy grono znajomych

Praca w samorządzie to odpowiedzialność, doświadczenie i przygoda.