Dziś jest: poniedziałek, 24-01-2022, Imieniny: Felicji, Roberta, Sławy
Biuletyn Informacji Publicznej

Sensoplastyka

„W świecie sensoplastyki"

- zajęcia z plastyki sensorycznej –

„To co nas porusza może być tylko intencją artysty”

– to motto Freuda doskonale odzwierciedla cel zajęć i warsztatów plastyki sensorycznej.

Człowiek żyjący wyłącznie dla siebie, nie jest w stanie wykorzystać drzemiącego w sobie potencjału. Może się jednak rozwinąć poprzez kontakt z drugim człowiekiem. W jaki sposób? Poprzez bezpośrednie z nim przebywanie, ale także poprzez obserwowanie wytworów jego umysłu i rąk, a w końcu przez wspólne tworzenie.

Co to takiego sensoplastyka?

Sensoplastyka to edukacja plastyczna wpływająca na optymalny rozwój całego organizmu. Stymuluje ona receptory, które wpływają na prawidłowe połączenia nerwowe w mózgu. Plastyka sensoryczna również wpływa na rozwój kompetencji intra- oraz interpersonalnych uczestników zajęć.

Jaki jest cel zajęć z sensoplastyki?

W świecie przepełnionym mass mediami i urządzeniami elektronicznymi najnowszej generacji zanika potrzeba kontaktu i dialogu z drugim człowiekiem. Uczniowie wolą pisać do siebie wiadomości aniżeli rozmawiać “na żywo”. Zajęcia z plastyki sensorycznej wychodzą naprzeciw takim zachowaniom. Pozwalają zapomnieć o otaczających nas przedmiotach i skupić się na samym sobie oraz na dialogu z drugim człowiekiem. Następstwem takich zachowań będzie wzmacnianie kontaktów międzyludzkich i umiejętności współpracy w grupie.

W naszej szkole prowadzone są zajęcia z plastyki sensorycznej (sensoplastyki). Nauczycielem prowadzącym warsztaty jest nauczyciel plastyki mgr Sandra Warzecha.

Celami ogólnymi zajęć będzie wzbogacanie wiedzy uczniów z zakresu plastyki, wzmacnianie poczucia własnej wartości, co będzie prowadziło do samorozwoju oraz realizacji własnych pomysłów i potrzeb. Na zajęciach dzieci będą zapoznawać się z metodami i technikami wykonywania mas plastycznych, farb oraz innych mas powstałych z produktów naturalnych.

 

  ”