Dziś jest: poniedziałek, 28-09-2020, Imieniny: Libuszy, Wacławy, Wacława

Zajęcia projektowe w Filharmonii Opolskiej

We wtorek, 6.03.2018 r., klasa 2b gimnazjum gościła w Filharmonii Opolskiej na zajęciach muzycznych. Wyjazd został zorganizowany w ramach projektu edukacyjnego „Młodzi Odkrywcy Sekretów Nauki” finansowanego z funduszy Unii Europejskiej.

Pierwsza część spotkania dotyczyła powiązań pomiędzy muzyką a innymi przedmiotami szkolnymi. Najwięcej wspólnych cech edukacja muzyczna ma z matematyką. Uczniowie rozwiązywali zadania w formie krzyżówki Sudoku, a także obliczali wyniki działań matematycznych, zapisanych symbolami muzycznymi. Następnie odbyły się zajęcia ruchowe nastawione na ekspresję twórczą młodzieży. Należało wyrazić ruchem różne emocje: radość, zdenerwowanie, pośpiech oraz powtórzyć frazy rytmiczne w kręgu, co wymagało koncentracji i wzajemnej współpracy pomiędzy uczestnikami zabawy.

Trzecia część spotkania to poznawanie i tworzenie instrumentów muzycznych z różnych materiałów wykorzystywanych w codziennym życiu. Pod kierunkiem gitarzysty, pana Andrzeja, można było spróbować swoich sił w grze na instrumentach strunowych i dętych oraz dowiedzieć się, jak wykorzystać przedmioty wokół nas do tworzenia muzyki. Dla pasjonatów techniki przygotowano spotkanie z akustykiem, który w profesjonalny, ale niezwykle przystępny sposób objaśniał tajniki organizowania koncertów plenerowych. Pokazał jak nagłaśnia się taki koncert, by słyszeli go widzowie w różnych częściach amfiteatru. Zaprezentował działanie miksera dźwięku i różnych mikrofonów. Finałem zajęć był koncert na wielkiej sali w filharmonii, którym dyrygowali nasi uczniowie.

Młodzież z niezwykłym zaangażowaniem podejmowała się kolejnych zadań, szczególnie że realizatorzy projektu entuzjastycznie prezentowali swoje propozycje i zachęcali do czynnego udziału. Wszystkim nam wizyta w filharmonii przyniosła wiele radości. Uczniowie klasy 2b wykazali się wiedzą muzyczną i wysoką kulturą osobistą. Najmniej problemów z muzycznymi wyzwaniami mieli Filip Hornik i Daniela Kandziora, gdyż obydwoje są absolwentami szkół muzycznych, a na co dzień grają na skrzypcach i pianinie.

Gratulujemy młodzieży otwartości i twórczej, kreatywnej postawy.