Dziś jest: wtorek, 25-01-2022, Imieniny: Miłosza, Pawła, Tatiany
Biuletyn Informacji Publicznej

Wycieczka do Centrum Edukacyjnego w Komendzie Miejskiej PSP w Opolu

Wczoraj klasa I B udała się na wycieczkę do Centrum Edukacyjnego w Komendzie Miejskiej PSP w Opolu. Ścieżka edukacyjna rozpoczęła się w sali Ognika od filmu powitalnego, w którym skrótowo prezentowana jest Komenda Miejska PSP w Opolu. Treści przekazywane w filmie korespondują z ekspozycją manekinów, przedstawiających strażaka w mundurze specjalnym, ratownika specjalistycznej grupy ratownictwa chemiczno-ekologicznego, wysokościowego i wodno-nurkowego.

Na kolejnym stanowisku dzieci uczyły się powiadamiać służby ratownicze. Wyposażone jest  ono w oprogramowanie mini SWD z podłączonymi niebieskimi światłami błyskowymi i generatorem dźwięku syreny. Na stanowisku umieszczono została tablica zawierająca zasady zgłaszania zdarzeń. Podczas zajęć w sali wyświetlane są filmy edukacyjne opracowane przez KG PSP. Po każdym filmie jest czas na interakcję, aby umożliwić dzieciom zrozumienie i utrwalenie materiału.

Po filmie została zaprezentowana makieta budynku wielorodzinnego z pokojami, drzwiami, klatkami schodowymi i czujkami dymu. Tu dzieci dowiedziały się w jaki sposób rozprzestrzenia się dym w budynku, gdy powstanie pożar, co należy wtedy zrobić i dlaczego trzeba zamykać drzwi pomieszczenia, w którym wybuchł pożar.

Na następnym etapie ścieżki edukacyjnej zwiedzające dzieci podzielone zostały na dwie grupy. Jedna z grup uczyła się udzielania pierwszej pomocy. Do tego celu służą cztery fantomy, w tym fantom z podświetlanym krwiobiegiem. W tym czasie kolejna grupa układała na tablicy magnetycznej znaki bezpieczeństwa w postaci puzzli.

Później dzieci przeszły  do pomieszczenia, w którym prezentowane są zasady bezpieczeństwa na drogach. Na ścianach znajdują się ważne informacje związane z bezpieczeństwem na drogach. Jest też interaktywna kolumna alarmowa stosowana na autostradzie, słupki hektometrowe i oznakowania. Na stanowisku uczyliśmy się, jak zachować się po wypadku, zabezpieczyć miejsca zdarzenia, jak w rzeczywistości wygląda przejazd alarmowy służb ratowniczych i sposoby tworzenia korytarza życia.

Na stanowisku edukacyjnym dotyczącym zagrożeń w lesie prezentowany materiał filmowy zawierał informację o tym, jaką wartością jest las, a następnie wskazał na zagrożenia, z jakimi możemy się spotkać w lesie, zasady bezpieczeństwa oraz sposoby odnalezienia się w lesie lub określenia miejsca zdarzenia. Po zakończeniu filmu dzieci sprzątały las z pozostawionych w nim śmieci. Wizytę w tym pomieszczeniu kończy film przygotowany przez członków WOPR. Do kolejnej części Centrum przeszliśmy po pasach, po zmianie świateł na sygnalizatorze na zielone. A tam uczyliśmy się o zagrożeniach w naszych domach.

Podczas zajęć dzieci zakładały mundurki strażackie i hełmy strażackie. Na koniec zeszliśmy do garażu z wozami strażackimi. Widzieliśmy jak strażacy zjeżdżają do akcji oraz jak szybko się ubierają. Mieliśmy też okazję wejść do wozu strażackiego i sprawdzać ciepłe miejsca przy pomocy kamery termowizyjnej. Wycieczka była pełna wrażeń.

Iwona Gasztych