Dziś jest: poniedziałek, 24-01-2022, Imieniny: Felicji, Roberta, Sławy
Biuletyn Informacji Publicznej

Niezapomniana impreza dla pań

Wprawdzie Dzień Kobiet obchodzić będziemy dopiero jutro, lecz nasze panie świętowały w swoim gronie w ubiegłą sobotę. W Sali Wiejskiej odbyła się niezwykle udana impreza, zwana „Babski Comber”. Tradycja tego święta sięga XVIII wieku. Po raz pierwszy panie bawiły się we własnym gronie na krakowskim rynku. Przekupki buntowały się w ten sposób przeciwko władzy mężczyzn, szczególnie ówczesnemu burmistrzowi Krakowa nazwiskiem Comber. Pierwsza tego typu impreza odbyła się w Tłusty Czwartek, kiedy to ów Comber zakończył życie. Historyk, Jędrzej Kitowicz, pisze że szczęśliwym przekupkom, które radowały się z odejścia z tego świata znienawidzonego burmistrza, nie przeszkadzało ani błoto, ani słotna pogoda. Niebawem ten zwyczaj przeniósł się na całą Polskę.

Na pamiątkę owych wydarzeń świętowały również nasze panie. Mieszkanki Czarnowąsów i okolic. W imprezie wzięło udział prawie 40 kobiet, a jedynym mężczyzną był wodzirej odpowiadający za stronę muzyczną. Inicjatorką Babskiego Combra była przewodnicząca Rady Rodziców, pani Magdalena Franczyk, a uczestniczki włączyły się zarówno w przygotowania, jak i porządkowanie sali po imprezie. Zabawa była przednia i trwała do białego rana. Panie zadbały o przeróżne przebrania i intrygujące fryzury. Na potrzeby Rady Rodziców udało się zebrać 700 zł.

Pomysłodawczyni zabawy, pani Magdalena Franczyk, zapewnia, że inicjatywa będzie kontynuowana w kolejnych latach i składa serdeczne podziękowanie za pomoc w organizacji imprezy.

Poniżej publikujemy link pozwalający na obejrzenie zdjęć:

https://drive.google.com/drive/folders/1_SxwmaC812uDPJiqsDNcNSiugDWxB3Ty