Dziś jest: niedziela, 05-12-2021, Imieniny: Kryspiny, Norberta, Sabiny
Biuletyn Informacji Publicznej

Potrójny sukces Kacpra

               Już na przełomie maja i czerwca zaczęły napływać do szkoły informacje o kolejnych sukcesach naszych uczniów. Wśród nagrodzonych jest Kacper Zdzuj, który został laureatem aż trzech konkursów historycznych o randze wojewódzkiej.

               Kacper wziął udział w szóstej edycji Wojewódzkiego Konkursu Plastycznego o Księciu Janie Dobrym: „Książę Jan Dobry – polityk, patriota, doskonały i oszczędny gospodarz”, w kategorii – komiks, którego organizatorem jest Opolski Kurator Oświaty.

Stworzenie pracy konkursowej wymagało nie tylko pomysłu na rysunkowe przedstawienie wybranego epizodu z panowania Jana Dobrego, wymyślenia dialogów odwołujących się do wiedzy historycznej, ale także zapoznania się z biografią tego władcy Opola. Regulamin wskazywał także na konieczność dołączenia do komiksu krótkiego opowiadania na wybrany i narysowany temat. Po przeanalizowaniu życiorysu księcia oraz ze względu na tematykę konkursu Kacper zdecydował się zapoznać szerzej z Wielkim Przywilejem Ziemskim, wydanym w 1531r. Oprócz tego przeanalizował źródła dotyczące ówczesnego stroju, architektury Opola, jak również istniejące wizerunki samego Jana Dobrego. Zgłębianie tajników regionu zaowocowało I miejscem w województwie.

                Pierwsze miejsce w województwie oraz tytuł laureata otrzymał Kacper także w X Wojewódzkim Konkursie Wiedzy o Kresach Wschodnich, organizowanym przez Opolskiego Kuratora Oświaty. Współorganizatorem jest Towarzystwo Miłośników Lwowa i Kresów Południowo – Wschodnich Oddział w Opolu. Opiekę merytoryczną sprawuje Instytut Historii Uniwersytetu Opolskiego. Patronat honorowy – Marszałek Województwa Opolskiego.

Przedmiotem konkursu jest wiedza na temat Kresów Wschodnich II Rzeczpospolitej. Z okazji 100-lecia bitwy warszawskiej hasło tegorocznej edycji brzmiało: „Kresy Wschodnie w ogniu walki”. Spośród pięciu zaproponowanych przez organizatorów tematów Kacper zdecydował się utworzyć prezentację pod tytułem: „Życie codzienne Polaków na Kresach Wschodnich w latach 1939 – 1945”. Pierwotnie rozpoczętą pracę trzeba było przeredagować ze względu na ogłoszenie stanu epidemiologicznego na początku marca. Zamknięcie bibliotek i ograniczenie dostępu do źródeł spowodowało, że Kacper zdecydował się ostatecznie zaprezentować tę szeroką tematykę przez pryzmat nieznanych szerzej postaci i zapomnianych dzisiaj miejsc. Sporo miejsca poświęcił na wspomnienia mieszkańców. Stworzenie trzydziestu slajdów wymagało przeanalizowania kilkudziesięciu tekstów zawartych w prasie, Internecie i opracowaniach monograficznych.

                W pierwszym dniu egzaminu ósmoklasisty otrzymaliśmy wiadomość o kolejnym sukcesie Kacpra. Tym razem w Wojewódzkim Konkursie Armia Krajowa 1939 – 1945 zajął trzecie miejsce.

Konkurs organizowany jest przez Zarząd Opolskiego Okręgu Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej w Opolu. Opiekę merytoryczną sprawują: Instytut Pamięci Narodowej we Wrocławiu Delegatura w Opolu oraz Klub Historyczny im. gen. Stefana Roweckiego „Grota” w Opolu. Przedmiotem konkursu jest pogłębianie wiedzy uczniów o organizacji i działalności Służby Zwycięstwu Polski – Związku Walki Zbrojnej – Armii Krajowej.

Spośród kilku zaproponowanych tematów Kacper zdecydował się przygotować teczkę tematyczną o Leopoldzie Okulickim „Niedźwiadku” – ostatnim komendancie głównym Armii Krajowej i komendancie organizacji NIE. Na kilkudziesięciu stronach zebrał informacje biograficzne, ciekawostki, odznaczenia i inne na temat wybranej postaci.

                Przygotowanie się do wszystkich powyższych konkursów wymagało wiele trudu i sięgnięcia po informacje dalece wybiegające poza podstawę programową szkoły podstawowej. Tym bardziej cieszymy się z sukcesów Kacpra i serdecznie Mu gratulujemy. Życzymy także dalszych osiągnięć, nie tylko z historii, w wybranej szkole średniej.