Dziś jest: niedziela, 05-12-2021, Imieniny: Kryspiny, Norberta, Sabiny
Biuletyn Informacji Publicznej

Wspomnienie

mama1.png

Pani Elżbieta przez całe swoje życie związana była z Czarnowąsami. Przybyła tutaj, jako mała dziewczynka w 1945 roku wraz z Rodzicami Klementyną i Antonim Janikiem. Antoni Janik został kierownikiem szkoły oraz założycielem pierwszego w Polsce LZS-u Swornica Czarnowąsy,  a jego żona była nauczycielką. Pani Elżbieta kontynuowała więc rodzinne tradycje, gdyż po ukończeniu Wyższej Szkoły Pedagogicznej w Opolu, 1 września 1967 roku rozpoczęła pracę w czarnowąskiej szkole ucząc fizyki i chemii.  Niedługo potem, w roku 1976 została wicedyrektorem, by w roku 1991 objąć funkcję dyrektora placówki. Pani Elżbieta skupiła wokół siebie ambitne grono nauczycieli, którzy sprawili, że uczniowie osiągali prestiżowe sukcesy edukacyjne. Zdobywali laury w olimpiadach przedmiotowych i tematycznych oraz we współzawodnictwie sportowym. Dzięki  Jej staraniom i pełnionej funkcji radnej Rady Gminy Dobrzeń Wielki,  szkoła w Czarnowąsach zyskała pierwszą w gminie pełnowymiarową salę gimnastyczną, nowoczesną pracownię informatyczną oraz izbę tradycji. Zaangażowanie nauczycieli i dyrektora sprawiło, że mając bogatą wiedzę i umiejętności wielu absolwentów kontynuowało naukę w opolskich liceach i technikach, i podejmowało studia zostając  lekarzami, prawnikami czy  architektami, ale przede wszystkim dobrymi ludźmi. O swoich sukcesach zawodowych i osobistych opowiadali na organizowanych w szkole zjazdach absolwentów, które były okazją do wyrażenia wdzięczności za wspólne działania. Po zakończeniu pracy zawodowej w 2002 roku Pani Elżbieta nadal udzielała się społecznie wspierając radą i pomocą lokalne instytucje i stowarzyszenia. Była organizatorem cyklicznych spotkań nauczycieli seniorów oraz uczestniczyła w uroczystościach organizowanych w szkole. Z wdzięcznością przyjęła fakt uhonorowania Antoniego Janika pamiątkową tablicą, którą przed miesiącem umieszczono na ścianie pawilonu Swornicy. Była to inicjatywa Wojewódzkiego Zrzeszenia LZS-u z okazji 75 rocznicy powstania klubu. Tablicę odsłaniał syn Pani Elżbiety – Krzysztof, będący także nauczycielem naszej szkoły.

Działalność zawodowa i osobista Pani Elżbiety Stachowskiej została doceniona przez mieszkańców Czarnowąs, towarzyszących Jej bardzo licznie w ostatniej drodze. Przybyli absolwenci, emerytowani i czynni nauczyciele, uczniowie i rodzice. Poczet sztandarowy ósmoklasistów zadbał o obecność nowego sztandaru – Publicznej Szkoły Podstawowej nr 31 im. UNICEF w Opolu, a absolwenci przybyli ze sztandarem Szkoły Podstawowej w Czarnowąsach.

„Non omnis moriar” – „Nie wszystek umrę” powiedział antyczny poeta Horacy. Nie odchodzimy na zawsze, bo pozostajemy w pamięci naszych bliskich, a nauczyciel ma to szczęście, że pozostaje we wspomnieniach swoich uczniów. Tak właśnie jak Pani Elżbieta Stachowska, której za służbę czarnowąskiej społeczności serdecznie dziękujemy.

Ewa Drop