1 maja
Dzień 1 maja jest świętem Pracy na pamiątkę zajść, jakie miały miejsce w Chicago, w pierwszych dniach maja 1886 r. Doszło wówczas do masowych demonstracji robotników w obronie ośmiogodzinnego dnia pracy.
W dniu 1 maja obchodzimy także rocznicę przystąpienia Polski do Unii Europejskiej (1 maja 2004 r.).
2 maja
Dzień Flagi Rzeczpospolitej Polskiej.
Święto wprowadzone na mocy ustawy z 20 lutego 2004. Tego samego dnia obchodzony jest Dzień Polonii i Polaków za Granicą.
Dnia 2 maja w 1945 r. polscy żołnierze zdobywający stolicę hitlerowskich Niemiec umieścili biało-czerwoną flagę na Kolumnie Zwycięstwa oraz na Reichstagu w Berlinie. W latach Polski Ludowej właśnie w tym dniu zdejmowano po 1 maja flagi państwowe, aby nie były eksponowane w dniu zniesionego przez władze komunistyczne Święta Konstytucji 3 Maja.
3 maja
W 1788 r. w Warszawie został zwołany sejm, nazwany później Sejmem Wielkim. Jego obrady trwały, z przerwami, cztery lata, a posłowie i senatorowie dzielili się na dwa stronnictwa: patriotyczne (związane z królem), którego celem było zreformowanie państwa oraz hetmańskie – broniące dotychczasowych przywilejów szlachty.
Ostatecznie udało się przeprowadzić wiele reform, spośród których wyjątkowym dziełem Sejmu Wielkiego jest uchwalenie pierwszej w Europie, a drugiej na świecie, Konstytucji 3 maja 1791 r. Konstytucja znosiła liberum veto oraz wolną elekcję. Polska miała stać się monarchią dziedziczną. Powołano także urząd, Straż Praw, który miał czuwać nad wcielaniem postanowień sejmu w życie.
W obliczu niebezpieczeństwa rozbiorów, w jakim znalazło się państwo, Konstytucja 3 Maja dawała nadzieję, że Rzeczpospolitą uda się uratować.