zajęcia świetlicowe
Wewnętrzne procedury bezpieczeństwa funkcjonowania
Publicznej Szkoły Podstawowej nr 31 w Opolu
w stanie zagrożenia epidemicznego. Organizacją zajęć opiekuńczo-wychowawczych dla uczniów klas 1-3
Procedury przygotowano na podstawie:
Wytycznych GIS, MZ i MEN z dnia 14 maja 2020 r.,
ROZPORZĄDZENIA MINISTRA EDUKACJI NARODOWEJ z dnia 14 maja 2020 r. zmieniające rozporządzenie w sprawie szczególnych rozwiązań w okresie czasowego ograniczenia funkcjonowania jednostek systemu oświaty w związku z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19 (Dz.U. z 2020 poz. 872),
ROZPORZĄDZENIA MINISTRA EDUKACJI NARODOWEJ z dnia 14 maja 2020 r. zmieniające rozporządzenie w sprawie czasowego ograniczenia funkcjonowania jednostek systemu oświaty w związku z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19 (Dz. U. z 2020 poz. 871).
- Zasady przyjęć dzieci do szkoły
- Od dnia 25 maja 2020 r. uczniowie klas I-III Publicznej Szkoły Podstawowej nr 31 w Opolu, mogą brać udział w zajęciach opiekuńczo-wychowawczych z elementami zajęć dydaktycznych.
- Szkoła organizuje zajęcia opiekuńczo - wychowawcze dla uczniów, godziny zajęć wynikają z możliwości organizacyjnych szkoły.
- Na terenie szkoły nie przebywają osoby z zewnątrz niebędące pracownikami Publicznej Szkoły Podstawowej nr 31 w Opolu.
- Organizacja pracy szkoły
- Publiczna Szkoła Podstawowa nr 31 w Opolu w stanie zagrożenia epidemicznego funkcjonuje od godz. 6.45 do 16.00. Zajęcia opiekuńczo-wychowawcze odbywają się w godz. od 6.45 do 16.00. Przyjęcia ucznia od rodzica będzie dokonywał pracownik pełniący dyżur przy wejściu do budynku szkoły. Rodzic oczekuje na dziecko przy drzwiach wejściowych.
- W wyznaczonym czasie tj. w godzinach od 6.45 do 8.00 rodzic przyprowadza dziecko i przy wejściu do budynku szkolnego, zdejmuje mu osłonę nosa i ust oraz przekazuje dziecko wyznaczonemu pracownikowi szkoły, który mierzy mu temperaturę i kieruje do grupy.
- Dzieci, których temperatura ciała przekraczać będzie 370C oraz z wyraźnymi objawami choroby nie będą przyjmowane do szkoły.
- Rodzic odbiera dziecko do godz. 16.00., oczekując na nie przy wejściu do budynku szkoły. Informacja o tym, że dziecko winno zejść do rodzica przekazywana będzie telefonicznie. Numery telefonów do nauczycieli umieszczone zostaną na drzwiach szkoły. Pracownik szkoły przyprowadza dziecko i przekazuje rodzicowi, który zakłada mu osłonę nosa i ust i zabiera do domu.
- W miarę możliwości organizacyjnych do grup przyporządkowani są stali opiekunowie.
- Jedna grupa w miarę możliwości przebywa w stałej sali.
- W grupie może przebywać do 10 dzieci.
- Minimalna przestrzeń do zajęć dla dzieci w sali nie może być mniejsza niż 4 m2 na 1 osobę (wliczając uczniów i nauczyciela).
- W sali odległości między stanowiskami dla uczniów powinny wynosić minimum 1,5m, jeden uczeń przy jednej ławce.
- Nauczyciel powinien organizować zajęcia w taki sposób, aby ograniczyć aktywności sprzyjające bliskiemu kontaktowi między uczniami.
- Z sali, w której przebywa grupa, usuwa się wszystkie przedmioty i sprzęty, których nie można zdezynfekować lub wyprać. Za dezynfekcje pomieszczeń i powierzchni odpowiada kierownik gospodarczy.
- Uczeń posiada własne przybory i podręczniki, które w czasie zajęć mogą się znajdować na stoliku szkolnym ucznia lub w tornistrze. Uczniowie nie powinni wymieniać się przyborami szkolnymi między sobą.
- Uczeń nie może zabierać ze sobą do placówki żadnych przedmiotów ani zabawek.
- Uczeń powinien mieć ze sobą drugie śniadanie oraz napój w opakowaniach jednorazowych.
- Nauczyciel organizuje przerwy dla prowadzonej grupy uczniów w zależności od potrzeb, jednak nie rzadziej niż co 45 minut. W tym czasie nauczyciel dba o bezpieczeństwo uczniów i przeprowadza wietrzenie sali.
- Szkoła zostanie tak zorganizowana, aby uniemożliwić stykanie się ze sobą poszczególnych grup dzieci. Za organizację zajęć opiekuńczo – wychowawczych odpowiada kierownik świetlicy.
- Grupy uczniowskie korzystają z boiska rotacyjnie, w jednym czasie mogą z tych obiektów korzystać dwie grupy, przy założeniu, że zachowany jest między nimi dystans. Nie organizuje się wyjść poza teren szkoły.
- Sprzęt na boisku wykorzystywany podczas zajęć będzie regularnie czyszczony z użyciem detergentu lub dezynfekowany.
- W sali gimnastycznej mogą przebywać dwie grupy uczniów z zachowaniem dystansu, po każdym użyciu wykorzystany sprzęt sportowy oraz podłoga będą czyszczone z użyciem detergentu.
- Rodzice i opiekunowie przyprowadzający i odbierający dzieci zachowują dystans społeczny w odniesieniu do pracowników, innych dzieci i ich rodziców, wynoszący minimum 2 m.
- Rodzice znajdują się w wyznaczonej przez szkołę przestrzeni, to jest przed wejściem do budynku szkoły. Dziecko odbiera i wydaje rodzicowi/opiekunowi wyznaczony dyżurny pracownik.
- Do szkoły uczęszcza wyłącznie dziecko zdrowe, bez objawów chorobowych. Wyznaczony pracownik dokonuje pomiaru temperatury termometrem bezdotykowym.
- Pracownik szkoły sprawdza temperaturę każdego dziecka termometrem bezdotykowym zarówno po przyprowadzeniu dziecka do placówki przez rodzica/opiekuna, oraz w przypadku zauważenia niepokojących objawów.
- Do szkoły uczniowie przyprowadzani są przez osoby zdrowe.
- Jeżeli w domu przebywa osoba na kwarantannie lub w izolacji w warunkach domowych, nie wolno przyprowadzać dziecka do szkoły.
- Rodzice wyposażają dzieci w indywidualną osłonę nosa i ust w drodze do i ze szkoły i zabierają ją ze sobą.
- Uczniowie w szkole nie używają indywidualnej osłony nosa i ust.
- Pracownicy pedagogiczni i niepedagogiczni szkoły utrzymują dystans społeczny między sobą min. 1,5 m.
- Przebywanie osób trzecich w szkole jest ograniczone, w razie konieczności należy zachować środki ostrożności: osłona ust i nosa, rękawiczki jednorazowe, dezynfekcja rąk. W szkole mogą przebywać tylko osoby zdrowe.
- Rodzic/opiekun dziecka w celu szybkiej komunikacji ze szkołą (w sytuacjach nagłych, chorobowych) jest zobowiązany do podania aktualnych numerów kontaktowych. Telefon rodzica/opiekuna musi być w ciągłej komunikacji.
- W szkole wyznacza się miejsce izolacji (sala nr 101) dla uczniów przejawiających objawy chorobowe, z zachowaniem 2 m odległości od innych osób. O zaistniałej sytuacji powiadamia się niezwłocznie rodziców/opiekunów. Rodzic ma obowiązek stawić się w szkole bezzwłocznie. Nad dzieckiem przejawiającym objawy chorobowe czuwa dyżurujący pracownik z zachowaniem minimum 2 m odległości.
- Higiena, czyszczenie i dezynfekcja pomieszczeń i powierzchni
- Przed wejściem do budynku obowiązuje obligatoryjny nakaz dezynfekowania rąk przez osoby dorosłe.
- Obowiązuje regularne mycie rąk wodą z mydłem przez pracowników i dzieci, w szczególności po przyjściu do szkoły, przed jedzeniem, po skorzystaniu z toalety i po powrocie ze świeżego powietrza.
- W szkole prowadzony jest monitoring codziennych prac porządkowych, ze szczególnym uwzględnieniem utrzymania czystości ciągów komunikacyjnych, dezynfekcji powierzchni dotykowych – poręczy, klamek i powierzchni płaskich, w tym blatów w salach i w pomieszczeniach spożywania posiłków, włączników klawiatury np. domofonów.
- Dezynfekcję przeprowadza się ściśle z zaleceniami producenta środka do dezynfekcji.
- Dezynfekcję przeprowadza się w czasie nieobecności dzieci w pomieszczeniu, z uwzględnieniem czasu potrzebnego na wywietrzenie pomieszczenia. Podczas dokonywania dezynfekcji grupa dzieci pod opieką nauczyciela przebywa na dworze (z zachowaniem rotacji - dezynfekcja nie może odbywać się jednocześnie w dwóch salach).
- Nauczyciel opiekujący się dziećmi i pozostali pracownicy są zaopatrzeni w indywidualne środki ochrony osobistej: jednorazowe rękawiczki, osłona na usta i nosa, przyłbice.
- W pomieszczeniach sanitarno-higienicznych wywieszone są plakaty z zasadami prawidłowego mycia rąk, a przy dozownikach z płynem do dezynfekcji rąk – instrukcje.
- Przy wejściu głównym umieszczone są numery telefonów do właściwej stacji sanitarno – epidemiologicznej, oddziału zakaźnego szpitala i służb medycznych oraz organów, z którymi należy się kontaktować w przypadku stwierdzenia objawów chorobowych.
- Toalety dezynfekuje się na bieżąco.
- Postępowanie w przypadku podejrzenia zakażenia u personelu szkoły
- Pracę w szkole podejmują jedynie osoby zdrowe, bez jakichkolwiek objawów wskazujących na chorobę zakaźną.
- W szkole wyznaczone jest pomieszczenie, bądź obszar do izolacji osoby przejawiającej objawy chorobowe ( sala nr 101)
- Pracownicy szkoły są poinstruowani, że w przypadku wystąpienia niepokojących objawów nie podejmują pracy, pozostają w domu, kontaktują się ze stacją sanitarno-epidemiologiczną, a w razie pogarszania się stanu zdrowia dzwonią pod numer 999 lub 112 i informują, że mogą być zarażeni koronawirusem.
- Szkoła zobowiązuje się do bieżącego śledzenia informacji Głównego Inspektora Sanitarnego i Ministra Zdrowia oraz obowiązujących przepisów prawa.
- W budynku szkoły, w widocznym miejscu umieszczone są numery telefonów do służb medycznych i stacji sanitarno - epidemiologicznej.
- W przypadku wystąpienia u pracownika będącego na stanowisku pracy niepokojących objawów, sugerujących zakażenie koronawirusem niezwłocznie odsuwa się go od pracy. Wstrzymuje się przyjmowanie kolejnych uczniów.
- Niezwłocznie powiadamia się powiatową stację sanitarno-epidemiologiczną i stosuje się ściśle do wydawanych instrukcji i poleceń.
- Obszar, w którym poruszał się i przebywał pracownik, poddaje się gruntownemu sprzątaniu i dezynfekcji powierzchni dotykowych.
- Ustala się listę osób przebywających z osobą podejrzaną o zakażenie.
- Rodzice, opiekunowie prawni
- Rodzice zobligowani są do poinformowania, w jakich godzinach dziecko będzie przebywać w szkole w okresie zagrożenia epidemicznego COVID-19, zgodnie z wyznaczonym czasem pracy szkoły.
- Rodzice zobowiązani są do przestrzegania wyznaczonych godzin przyprowadzania i odbierania dziecka ustalonych przez szkołę.
- W celu zminimalizowania zagrożenia rodzice/opiekunowie mogą przebywać jedynie w wyznaczonej przez szkołę przestrzeni (przed wejściem do budynku szkoły).
- Rodzice wyrażają zgodę na pomiar temperatury dziecku termometrem bezdotykowym przez pracowników szkoły.
- Rodzice zobowiązują się do stałego i bieżącego informowania o stanie zdrowia swojego dziecka, a w przypadku jakichkolwiek wątpliwości dotyczących jego stanu zdrowia, są zobligowani do nieprzyprowadzania dziecka do placówki.
- Rodzice zobowiązują się do podpisania oświadczenia obejmującego swym zakresem powyższe punkty, jednocześnie akceptując i zobowiązując się do przestrzegania niniejszej procedury. Zgoda na oświadczeniu dotyczy obojga rodziców/prawnych opiekunów.
W dniu przyprowadzenia dziecka do szkoły rodzic składa w szkole oryginał oświadczenia.
- Oświadczenie stanowi Załącznik nr 1 do niniejszej procedury.
- Postanowienia końcowe
- Wszyscy pracownicy szkoły są zobowiązani do podpisania oświadczenia, akceptując i zobowiązując się do przestrzegania niniejszej procedury oraz Wytycznych przeciwepidemicznymi Głównego Inspektoratu Sanitarnego z dnia 14 maja 2020 r. dla szkół podstawowych wydanych na podstawie art. 8a ust. 5 pkt 2 ustawy z dnia 14 marca 1985 r. o Państwowej Inspekcji Sanitarnej (Dz. U. z 2019 r. poz. 59, oraz z 2020 r. poz. 322,374 i 567) wraz ze wszystkimi kolejnymi aktualizacjami. Oświadczenie stanowi Załącznik nr 2 do niniejszej procedury.
- Procedura jest uszczegółowiona i dostosowana do indywidualnych warunków lokalowych i osobowych Publicznej Szkoły Podstawowej nr 31 w Opolu.
- Procedura może podlegać ciągłym zmianom, w zależności od przebiegu i rozwoju sytuacji pandemii na terenie naszego kraju.
- O wszelkich zaistniałych zmianach rodzice/opiekunowie uczniów będą informowani przez Dyrektora Szkoły komunikatami zamieszczanymi na stronie internetowej szkoły i przez e - dziennik.
- Procedura obowiązuje od dnia 25.05.2020 r. do odwołania.
Załączniki:
Załącznik nr 2 - oświadczenie pracownika.pdf (30,90KB)
Załącznik nr 1-Oświadczenie rodzica o zapoznaniu sią z procedurami.pdf (43,47KB)