Procedury - wrzesień 2020
Wewnętrzne procedury bezpieczeństwa funkcjonowania
Publicznej Szkoły Podstawowej nr 31 im. UNICEF w Opolu
w stanie zagrożenia epidemicznego
Obowiązują od 1 września 2020 r.
Przygotowane na podstawie:
- USTAWA z dnia 14 grudnia 2016 r. Prawo oświatowe (Dz. U. z 2020 r. poz. 910 t.j.);
- ROZPORZĄDZENIE MINISTRA EDUKACJI NARODOWEJ I SPORTU z dnia 31 grudnia 2002 r. w sprawie bezpieczeństwa i higieny w publicznych i niepublicznych szkołach i placówkach (Dz. U. z 2020 r. poz. 1166 t.j.);
- ROZPORZĄDZENIE MINISTRA EDUKACJI NARODOWEJ z dnia 12 sierpnia 2020 r. w sprawie czasowego ograniczenia funkcjonowania jednostek systemu oświaty w związku z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19 (Dz. U. poz. 1389);
- ROZPORZĄDZENIE MINISTRA EDUKACJI NARODOWEJ z dnia 20 marca 2020 r. w sprawie szczególnych rozwiązań w okresie czasowego ograniczenia funkcjonowania jednostek systemu oświaty w związku z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19 (Dz. U. poz. 493 z późn. zm.);
- Przy opracowaniu procedur wykorzystano także: Wytyczne MEN, MZ i GIS dla publicznych i niepublicznych szkół i placówek obowiązujące od 1 września 2020 r. z dnia 5.08.2020 r.
- Organizacja pracy szkoły
- Do szkoły może uczęszczać uczeń bez objawów chorobowych sugerujących infekcję dróg oddechowych oraz gdy domownicy nie przebywają na kwarantannie lub w izolacji.
- Pracę w szkole podejmują jedynie osoby zdrowe, bez jakichkolwiek objawów wskazujących na chorobę zakaźną.
- Rodzic i pracownik powinien poinformować szkołę o wystąpieniu zachorowania w rodzinie i przechodzonej kwarantannie.
- W przypadku zauważenia niepokojących objawów zdrowotnych pracownik szkoły lub pielęgniarka szkolna sprawdza temperaturę każdego dziecka termometrem bezdotykowym.
- Szkoła organizuje zajęcia dydaktyczne, wychowawcze i opiekuńcze dla uczniów w sposób umożliwiający zachowanie dystansu między osobami przebywającymi na terenie szkoły, szczególnie w miejscach wspólnych (korytarz, toalety, schody) poprzez ograniczenie gromadzenia się uczniów wynikające ze specyfiki szkoły (liczebność uczniów, rozkład architektoniczny).
- Publiczna Szkoła Podstawowa nr 31 w Opolu w stanie zagrożenia epidemicznego funkcjonuje od godz. 6.30 do 16.00, godziny zajęć wynikają z możliwości organizacyjnych szkoły.
- Ogranicza się wchodzenie do szkoły osób z zewnątrz do niezbędnego minimum i wyznaczonych obszarów. Osoby te obowiązuje zasłanianie ust i nosa, noszenie rękawiczek jednorazowych lub dezynfekowanie rąk. Na teren szkoły mogą wejść tylko osoby, u których nie występują objawy chorobowe sugerujące infekcję dróg oddechowych. Osobom przychodzącym zostanie zmierzona temperatura.
- Opiekunowie odprowadzający dzieci pozostawiają je przy wejściu do szkoły. Uczniowie wchodzą do szkoły samodzielnie.
- W wyjątkowych przypadkach rodzice mogą wchodzić do przestrzeni wspólnej szkoły (przedsionek, wejście szkoły), jeśli spełniają zasady: brak objawów chorobowych, 1 opiekun z 1 dzieckiem, zachowanie dystansu od kolejnej osoby 1,5 m, stosowanie środków ochronnych (osłona ust i nosa, rękawiczki jednorazowe lub dezynfekcja rąk).
- Uczniowie po zakończonych zajęciach opuszczają szkołę samodzielnie, a jeśli rodzic odbiera dziecko oczekuje na nie przy wejściu do budynku szkoły, zachowując dystans 1,5 m od innych osób.
- Uczeń przechodzi bezpośrednio do wyznaczonej sali (zgodnie z tygodniowym planem zajęć). Szatnie szkolne są wyłączone z użytkowania.
- Jeden oddział klasowy w miarę możliwości przebywa w wyznaczonej dla tego oddziału sali.
- Zajęcia świetlicowe odbywają się w salach lekcyjnych (stara szkoła). Odbierając dziecko ze świetlicy rodzic dzwoni pod wskazany numer (umieszczony na drzwiach szkoły). Pani woźna przyprowadza dziecko do drzwi. Rodzic czeka na zewnątrz.
- Zasady bezpieczeństwa epidemicznego ustalone dla zajęć lekcyjnych obowiązują również na zajęciach pozalekcyjnych i zajęciach świetlicowych, także podczas zajęć prowadzonych przez podmioty zewnętrzne.
- Jeśli to możliwe, zajęcia wychowania fizycznego odbywają się na świeżym powietrzu.
- W sali gimnastycznej mogą przebywać dwie grupy uczniów (z zachowaniem dystansu). Należy ograniczyć ćwiczenia i gry kontaktowe i zastąpić je innymi. Używany sprzęt sportowy oraz podłoga w sali powinny zostać zdezynfekowany po każdym dniu zajęć, a w miarę możliwości po każdych zajęciach. Po każdych zajęciach wychowania fizycznego uczniowie powinni umyć ręce.
- Zasady korzystania z biblioteki szkolnej ujęte w wewnętrznym regulaminie uwzględniają konieczny okres 2 dni kwarantanny dla książek i innych materiałów przechowywanych w bibliotece. Uczniowie korzystają z biblioteki pod opieką nauczyciela polonisty bądź wychowawcy.
- Nauczyciel powinien organizować zajęcia w taki sposób, aby ograniczyć aktywności sprzyjające bliskiemu kontaktowi między uczniami.
- Nauczyciel organizuje przerwy dla prowadzonej grupy uczniów w zależności od potrzeb, jednak nie rzadziej niż co 45 minut. W tym czasie nauczyciel dba o bezpieczeństwo uczniów i przeprowadza wietrzenie sali.
- Grupy uczniowskie korzystają z boiska, placu zabaw rotacyjnie, w jednym czasie mogą z tych obiektów korzystać różne grupy, przy założeniu, że zachowany jest między nimi dystans.
- Uczniowie klas IV - VIII, pracownicy muszą używać indywidualnej osłony nosa i ust na terenie szkoły w przestrzeniach wspólnych (korytarze, toalety). Nauczyciele korzystają w czasie lekcji z maseczek lub przyłbic.
- Pracownicy pedagogiczni i niepedagogiczni szkoły utrzymują dystans społeczny między sobą min. 1,5 m.
- Rodzic/opiekun dziecka w celu szybkiej komunikacji ze szkołą (w sytuacjach nagłych, chorobowych) jest zobowiązany do podania aktualnych numerów kontaktowych. Telefon rodzica/opiekuna musi być w ciągłej komunikacji. We wszystkich sprawach zaleca się komunikację ze szkołą poprzez telefon bądź z wykorzystaniem komunikacji na odległość (e-dziennik, e-mail).
- W szkole wyznacza się miejsce izolacji (sala nr 105) dla uczniów przejawiających objawy chorobowe, z zachowaniem 2 m odległości od innych osób. O zaistniałej sytuacji powiadamia się niezwłocznie rodziców/opiekunów. Rodzic ma obowiązek stawić się w szkole bezzwłocznie. Nad dzieckiem przejawiającym objawy chorobowe czuwa dyżurujący pracownik, z zachowaniem minimum 2 m odległości.
- Dyrektor szkoły może zdecydować o przeprowadzaniu Rad Pedagogicznych i spotkań z rodzicami w formie zdalnej (poprzez platformę Google classroom).
- Higiena, czyszczenie i dezynfekcja
- Szkoła umożliwia wszystkim wchodzący do budynku możliwość skorzystania ze środków do dezynfekcji rąk.
- Należy regularnie myć ręce wodą z mydłem, w szczególności po przyjściu do szkoły, przed jedzeniem, po skorzystaniu z toalety, po zajęciach wychowania fizycznego i po powrocie z zajęć lub odpoczynku na świeżym powietrzu. W miarę możliwości nauczyciel ma obowiązek dopilnować mycie rąk.
- Sprzęt i przedmioty w salach, na boisku, placu zabaw wykorzystywane podczas zajęć powinny być regularnie czyszczone z użyciem detergentu lub dezynfekowane, a te, których nie można skutecznie umyć, uprać lub zdezynfekować, powinny być usunięte.
- Uczeń posiada własne przybory i podręczniki, które w czasie zajęć mogą się znajdować na stoliku szkolnym ucznia lub w tornistrze. Uczniowie nie powinni wymieniać się przyborami szkolnymi między sobą.
- Uczeń nie może zabierać ze sobą do szkoły żadnych dodatkowych przedmiotów ani zabawek.
- W szkole prowadzony jest monitoring codziennych prac porządkowych, ze szczególnym uwzględnieniem utrzymania czystości ciągów komunikacyjnych, sali gimnastycznej, dezynfekcji powierzchni dotykowych – poręczy, klamek i powierzchni płaskich, w tym blatów w salach i w pomieszczeniach, w których są spożywane posiłki, włączników, klawiatury i innych.
- Dezynfekcję przeprowadza się ściśle według zaleceń producenta środka do dezynfekcji.
- Dezynfekcję przeprowadza się w czasie nieobecności dzieci w pomieszczeniu, z uwzględnieniem czasu potrzebnego na wywietrzenie pomieszczenia. Podczas dokonywania dezynfekcji grupa dzieci pod opieką nauczyciela przebywa poza salą.
- W pomieszczeniach sanitarno-higienicznych wywieszone są plakaty informujące o zasadach prawidłowego mycia rąk, a przy dozownikach z płynem do dezynfekcji rąk – instrukcje.
- Przy wejściu głównym umieszczone są numery telefonów do właściwej stacji sanitarno-epidemiologicznej, oddziału zakaźnego szpitala i służb medycznych oraz organów, z którymi należy się kontaktować w przypadku stwierdzenia objawów chorobowych.
- Toalety dezynfekuje się na bieżąco.
- Postępowanie w przypadku podejrzenia zakażenia
- W sytuacji gdy pracownik szkoły zaobserwuje u ucznia objawy mogące wskazywać na infekcję dróg oddechowych, w tym w szczególności gorączkę, kaszel, należy odizolować ucznia w odrębnym pomieszczeniu (sala nr 105), zapewniając 2 m odległości od innych osób, i niezwłocznie powiadomić rodziców/opiekunów o konieczności odebrania ucznia ze szkoły.
- Pracownicy powyżej 60. roku życia lub z istotnymi problemami zdrowotnymi przed ewentualnym podjęciem pracy są świadomi zagrożeń epidemicznych. W miarę możliwości stosuje się wobec nich rozwiązania minimalizujące ryzyko zakażenia.
- W szkole wyznaczone jest pomieszczenie lub obszar do izolacji osoby przejawiającej objawy chorobowe. Pomieszczenie zaopatrzone jest w środki ochrony i płyn dezynfekujący.
- Pracownicy szkoły są poinstruowani, że w przypadku wystąpienia niepokojących objawów nie podejmują pracy, pozostają w domu, kontaktują się ze stacją sanitarno-epidemiologiczną, a w razie pogarszania się stanu zdrowia dzwonią pod numer 999 lub 112 i informują, że mogą być zarażeni koronawirusem.
- Szkoła zobowiązuje się do bieżącego monitorowania informacji Głównego Inspektora Sanitarnego i Ministra Zdrowia oraz obowiązujących przepisów prawa. Osobą odpowiedzialną z ramienia szkoły jest kierownik gospodarczy szkoły.
- W budynku szkoły w widocznym miejscu umieszczone są numery telefonów do służb medycznych i stacji sanitarno-epidemiologicznej.
- W przypadku wystąpienia u ucznia, pracownika niepokojących objawów sugerujących zakażenie koronawirusem niezwłocznie odsuwa się go od pracy.
- Niezwłocznie powiadamia się powiatową stację sanitarno-epidemiologiczną i stosuje się ściśle do wydawanych instrukcji i poleceń.
- Obszar, w którym poruszał się i przebywał uczeń, pracownik, poddaje się gruntownemu sprzątaniu i dezynfekcji powierzchni dotykowych.
- Ustala się listę osób przebywających z osobą podejrzaną o zakażenie.
- Rodzice, opiekunowie prawni
- Rodzice zobowiązani są do przestrzegania wyznaczonych godzin przebywania dziecka w szkole, przyprowadzania/posyłania dziecka do szkoły zgodnie z harmonogramem zajęć i odbierania bezpośrednio po zajęciach.
- W celu zminimalizowania zagrożenia rodzice/opiekunowie mogą przebywać jedynie w wyznaczonej przez szkołę przestrzeni (przy wejściu do budynku szkoły).
- Rodzic/opiekun odbierający dziecko oczekuje na pracownika szkoły przy drzwiach wejściowych do budynku szkoły (z zachowaniem zalecanego dystansu społecznego). W szczególnych przypadkach w przedsionku szkoły mogą przebywać maksymalnie 2 osoby odprowadzające dzieci, zachowując dystans społeczny wobec pracowników, innych dzieci i ich rodziców wynoszący minimum 1,5 m (tylko w czasie niezbędnym na przekazanie/odebranie dziecka).
- W przypadku zaobserwowania objawów chorobowych wyznaczony pracownik dokonuje pomiaru temperatury termometrem bezdotykowym.
- Rodzice zobowiązują się do informowania na bieżąco o stanie zdrowia swojego dziecka, a w przypadku jakichkolwiek wątpliwości dotyczących jego stanu zdrowia są zobligowani do nieprzyprowadzania dziecka do szkoły.
- Rodzice zobowiązują się do przestrzegania niniejszej procedury. Rodzice zobowiązani są do informowania dziecka o zasadach higieny, przestrzegania dystansu społecznego, reżimie sanitarnym wynikającym z obostrzeń związanych z pandemią.
- Rodzice zapewniają dziecku chusteczki higieniczne.
- Zebrania z rodzicami oraz konsultacje odbywać się będą w formie zdalnej, poprzez platformę Google classroom.
- Minimalizuje się organizację bezpośrednich zebrań i konsultacji z rodzicami. Forma kontaktu jest zachowana poprzez e-dziennik, e-mail. Spotkania indywidualne organizowane są za zgodą dyrektora (z zachowaniem reżimu sanitarnego).
- O przeprowadzeniu tradycyjnych zebrań (z zachowaniem reżimu sanitarnego) decyduje dyrektor szkoły.
- Postanowienia końcowe
- Wszyscy pracownicy szkoły są zobowiązani do przestrzegania niniejszej procedury oraz Wytycznych MEN, MZ i GIS dla publicznych i niepublicznych szkół i placówek od 1 września 2020 r. z dnia 5 sierpnia 2020 r na podstawie art. 8a ust. 5 pkt 2 ustawy z dnia 14 marca 1985 r. o Państwowej Inspekcji Sanitarnej (Dz. U. z 2019 r. poz. 59, oraz z 2020 r. poz. 322,374 i 567) wraz ze wszystkimi kolejnymi aktualizacjami.
- W przypadku przejścia szkoły na nauczanie mieszane lub zdalne dyrektor opracowuje harmonogram dla każdego oddziału klasowego. Podczas nauczania zdalnego i mieszanego obowiązują zasady zawarte w załączniku nr 1.
- Procedura jest dostosowana do indywidualnych warunków lokalowych i osobowych istniejących w PSP nr 31 w Opolu.
- Procedura może podlegać ciągłym zmianom, w zależności od przebiegu i rozwoju sytuacji epidemicznej na terenie naszego kraju.
- Za zachowanie reżimu sanitarnego podczas zajęć z uczniami odpowiadają bezpośrednio osoby prowadzące zajęcia lub opiekujące się uczniami.
- O wszelkich zmianach rodzice/opiekunowie uczniów będą informowani przez Dyrektora szkoły za pośrednictwem komunikatów zamieszczanych na stronie internetowej szkoły i przez e-dziennik.
- Procedura obowiązuje od 1 września 2020 r.