Projekt historyczno - dziennikarski: "Tak było? Sprawdzam!" .
Klasa VII a wraz z nauczycielami języka polskiego (pani Katarzyna Drożdż) oraz historii (pani Aneta Czajka) biorą udział w projekcie edukacyjnym „Tak było? Sprawdzam!”. Jest on realizowany przez Centralne Muzeum Jeńców Wojennych w Łambinowicach – Opolu. Celem zajęć jest ćwiczenie umiejętności odnajdywania się w gąszczu informacji, z jakimi mamy do czynienia we współczesnym świecie, a także pozyskiwania i weryfikowania przydatnych treści, które następnie posłużą do stworzenia krótkiej formy biograficznej.
W ramach projektu odbyły się warsztaty historyczno – dziennikarskie „Piórem o prawdę. Z Józefem Mackiewiczem na Ty”. Warsztaty prowadziła pani Ilona Lewandowska, historyk i dziennikarka, pracująca w dzienniku „Kurier Wileński”. Pani Lewandowska zaprezentowała uczniom, jak wygląda praca dziennikarza. Przekazała informacje, jak przeprowadzić wywiad, jak napisać felieton oraz reportaż. W czasie spotkania została wyłoniona grupa trojga uczniów, którzy mieli wykorzystać przygotowane pytania podczas spotkania ze świadkiem historii. Uczestnicy zwiedzili również wystawę czasową w muzeum: „Na nieludzkiej ziemi… jeńcy polscy w ZSRR”.
Spotkanie ze świadkiem historii odbyło się 27 maja 2022 r. W tym dniu w naszej szkole gościła pani Maria Matlachowska. Gdy miała 4 lata, wybuchła II wojna światowa. Jej ojciec trafił do Starobielska, skąd już nigdy nie wrócił. Ona sama z mamą i rodzeństwem została zesłana na 6 lat do północnego Kazachstanu. Pani Maria w przejmujący sposób opowiedziała o swoich doświadczeniach wojennych i wyczerpująco odpowiedziała na pytania młodych dziennikarzy. Uczniowie mieli też możliwość obejrzeć pamiątki związane z rodziną Liburów.
Teraz na podstawie wywiadu oraz innych materiałów powstanie krótka biografia pana Józefa Libury, ojca pani Matlachowskiej. Ten tekst będzie zwieńczeniem projektu, w którym uczniowie uczestniczą.